Foredrag om gentlemanpirater og damperen "Gustav Diedrichsen".

Museum Sønderjylland og Historisk Samfund for Als og Sundeved indbyder til det andet af forårets tre foredrag under overskriften "Maritime Eventyr":

Gentlemanpiraterne og Aabenraadamperen Gustav Diederichsen

Museumsinspektør ph.d. Frederik Lynge Vognsen

ONS 19 FEB 2025 - 19:30

Riddersalen på Sønderborg Slot

 

Museumsinspektør Frederik Lynge Vognsen vil fortælle den utrolige og fantastiske historie om danske søfolk i kløerne på kinesiske sørøvere i det tidlige forår i 1933.

Dampskibet S/S Gustav Diederichsen var bygget på Howaldtswerke  i Kiel i 1930 til Rhederi M. Jebsen. Skibet sejlede fragtfart i Østen med en overvejende dansk / sønderjysk besætning under ledelse af kaptajn Johan Peter Jacobsen.

A.P.Møllers forældre

S/S Gustav Diederichsen

Natten til d. 28. februar 1933 blev Gustav Diederichsen kapret af kinesiske pirater i Det Gule Hav mellem Koreahalvøen og fastlandet. Dampskibets maskinmester, Heinrich Borcher skrev straks en beretning om de dramatiske hændelser for skib og mandskab og sendte sine beretning hjem til det dansksindede dagblad Hejmdal i Aabenraa. Så allerede tre uger efter begivenhederne kunne læserne i Sønderjylland med gys og gru følge hændelserne under overfaldet langt omme på den anden side af Jorden beskrevet af Heinrich Borcher som ”En Nat i de gule Sørøvers Vold”. 

S/S Gustav Diederichsen fik senere den sørgelige skæbne, at skibet i april 1940 efter Danmarks besættelse blev overtaget af japanerne og omdøbt til Teikyu Maru. I september 1942 blev Teikyu Maru sporet af en amerikansk u-båd og torpederet og sank. Besætningen blev reddet, men kaptajn Jørgen Elberg fra Aabenraa havde ligget for længe i vandet og døde efterfølgende.

Der er som altid gratis adgang for medlemmer af Historisk Samfund for Als og Sundeved
... men husk at have kvittering for kontingentet med til dokumentation af, at du faktisk er medlem af foreningen.

For alle andre end medlemmer af Historisk Samfund for Als og Sundeved koster det 85,- kr. at deltage i arrangementet.
Dog giver Museum Sønderjyllands årskort adgang for 68,- kr.

Foredraget afholdes i samarbejde med Museum Sønderjylland, så muligheden for at reservere plads ved foredraget ved at "købe" en gratis billet i Museum Sønderjyllands billetsystem kan bruges til dette foredrag.

Vejledningen i at bruge det nye reservationssystem ligger lige her link.

 

Det sidste foredrag i foredragsrækken "Maritime Eventyr" er 

ONS 26 MAR: Sønderjyden på kejserens kaperkrydser ved museumsinspektør René Rasmussen.